Zaloení nové databáze
Základním prostředkem pro uloení informací je databáze. Představuje zvlátní soubor, který není ukládán ve formě ASCII souboru a po vytvoření automaticky dostane příponu .db. Databázi si lze představit jako tabulku (někdy i více ne jedna tabulka), do ní lze vkládat data. Kadý řádek tabulky představuje záznam ( větu, record ), který se skládá z jednotlivých poloek ( prvků, fields ). Poloky nad sebou ( tvořící sloupec tabulky ) jsou stejného typu ( znakového, numerického apod. ), mají stejnou maximální velikost a mají společné jméno, pomocí něho se na ně lze odvolávat. Kadý záznam v databázi má své číslo záznamu, pomocí něho lze vybrat poadovaný záznam ( samozřejmě známe-li jeho číslo ). Sloení databáze je definováno její strukturou, co je seznam vech názvů poloek v databázi s určením jejich typu a maximální velikosti.
Typy poloek
znaková ( alphanumeric ) - A ( + číslo označující celkovou délku poloky )
Poloka můe obsahovat vechny znaky ( max. délka je 255 znaků ).
numerická ( number ) - N
Poloka slouící k záznamu čísel. Můe obsahovat číslice, desetinnou tečku a znaménko + nebo -. Maximální moná délka čísla je 15 znaků ( včetně desetinné tečky a desetinných míst ), do poloky lze vkládat i čísla v exponenciálním tvaru v rozsahu < -10308; -10-307 > a < 10-307; 10308 >
zkrácená numerická ( short number ) - S
Poloka slouící k záznamu malých celých čísel. Čísla musí být v intervalu < -32767, 32767 >. Tento typ poloky je podstatně méně náročný na spotřebu paměti ne typ numerický.
datová ( date ) - D
Poloka slouí k uchování data v americkém formátu ( není-li zadáno jinak ), tj. MM/DD/YY. Je-li vak PARADOX nainstalován v evropském módu, zobrazuje se datum v evropském formátu DD.MM.YY.
penění ( currency ) - $
Poloka slouí k záznamu peněních údajů. Má stejná omezení jako numerická, vdy je vak zobrazena s přesností na dvě desetinná místa. Záporné hodnoty jsou zobrazeny v závorkách bez znaménka.
Memo - m
Datová pole, do nich můeme ukládat textové informace s téměř neomezenou délkou ( 64MB ).
binární - b
Datová pole určená pro ukládání bitově kódovaných informaci, zejm. grafických obrázků.
Vytváření nové tabulky
V hlavním menu zvolíme volbu Create.
Zadáme nový název tabulky ( bez přípony ). Název musí odpovídat DOSovským konvencím pro názvy souboru.
Objeví se tabulka Číslo ( pořadí ) poloky v databázi ve sloupci STRUCT se vypisuje automaticky.Do sloupce FieldName zadáváme jméno poloky, které poté představuje nadpis sloupce v tabulce. Toto jméno nesmí obsahovat znaky " [ ] { } # ( ) - > a mezery na začátku a na konci a jeho délka nesmí přesáhnout 25 znaků. Do sloupce FieldType zadáváme typ poloky ( A, N, S, D, $, M, B ) a v případě typu A i číslo označující maximální monou délku zadaného řetězce.
První prvek ( poloku ) databáze nebo více prvních prvků databáze můeme označit jako klíčové. Označení se provádí uvedením hvězdičky ( * ) za typ a příp. ířku prvku. V případě, e klíčových prvků je více, musí být stejného typu a ve struktuře databáze musí být definovány bezprostředně za sebou. Databáze je potom automaticky tříděna podle klíčového prvku. Je-li hodnota klíčového prvku ve více záznamech ( větách ) shodná, jsou tyto záznamy tříděny podle dalího případného klíčového prvku. Není-li takový dalí klíčový prvek zadán, zruí se v tabulce vechny záznamy se shodným obsahem klíčových poloek a na poslední. Není podáno varovné hláení.
Při vytváření nové tabulky se objeví submenu:
Borrow - před prvek, na něm je nastaven kurzor, vřazujeme strukturu jiné ( dříve vytvořené ) databáze. Odeleme-li nevyplněný název, objeví se seznam tabulek v aktivní knihovně. Z něj pak můeme vybírat.
Help - nápověda ( F1 ).
DO-IT! - ukončení tvorby struktury databáze s uchováním vytvořené struktury ( lze také pouít F2 ).
Cancel - návrat do hlavního menu bez akceptování vytvořené nebo změněné struktury databáze.
Klávesy:
Del - vymazání definice prvku, na něm je umístěn kurzor.
Ins - vřazení nového prvku před prvek, na něm je umístěn kurzor.