TĚŽBA A VÝROBA ŽELEZA
Do hutnického průmyslu patří : zpracování železných a neželezných rud ,výroba železa ,oceli a jiných kovů, výroba šroubů ,válcovny plechu ,výroba drátů.
Je potřeba energie ,suroviny ,voda.
Dovoz víc než těžba
V ČR – dovoz žel rudy z Ruska ,Ukrajiny a Brazílie
Hutnictví černých kovů ( železa a oceli ) = černá metalurgie
Zeměpisně : - Ostravsko – Vítkovice ,Nová Huť ,Třinec ( dráty ,železárny )
- Bohumín – ( válcovny )
- Frýdek Místek
- Kladensko – Poldi Kladno ( elektroocelárny )
- Dříň u Kladna
- Chomutovsko ( železoocelárny ,trubky )
- Prostějov ,České Budějovice ,Brno ,Libčice nad Vltavou (šroubárna )
-výroba-
Železo je nejrozšířenějším kovem současnosti .Vyrábí se především z kyslíkatých rud obsahujících oxid železitý . Většina rud však obsahuje také hlušinu, která obsah železa snižuje .Proto se vytěžená ruda upravuje .
Železo se získává z rud jejich redukcí oxidem uhelnatým a uhlíkem ve vysoké peci.
Vysoká pec je zřízení 30 až 50 m vysoké ,o průměru 15 m ,vyzděné žáruvzdorným materiálem. Shora se nepřetržitě plní koksem ,železnou rudou a vápencem. Do spodní části pece se vhání kyslíkem obohacený předehřátý vzduch. Spalováním koksu se v této části dosahuje teploty až 1800 C.
Suroviny se v peci nejprve vysuší ,potom se ruda postupně redukuje na železo. V dolní části pece se vzniklé železo taví a současně v sobě rozpouští uhlík,což snižuje teplotu tání železa.
Z hlušiny a vápence vzniká kapalná struska ,která chrání povrch roztaveného železa před oxidací. Struska i roztavené železo se z vysoké pece vypouštějí zvlášť. Vypouštění – odpich strusky od železa se provádí přibližně vždy ve dvou hodinách. Vysoká pec pracuje nepřetržitě řadu let.
Surové železo vyrobené ve vysoké peci obsahuje uhlík (asi 4 % )a mnohé jiné prvky (např. křemík ,síru ,fosfor a příměsi kovů ). Má velkou tvrdost ,ale je křehké. Zpracovává se odléváním do forem ( litina ). Z litiny se vyrábějí topná tělesa ,části strojů ,potrubí ,kuchyňské nádobí aj.
Maturita.cz - referát (verze pro snadný tisk)
http://www.maturita.cz/referaty/referat.asp?id=1402