Starověký Egypt

Pradávný Egypt
Před více než 5000 lety,dlouho před tím než většina světa překonala dobu kamennou,se na březích řeky Nilu zrodila starověká egyptská civilizace. Faraoni vládli Egyptu téměř po 3000 let a zanechali po sobě úžasnou řadu památek a bohatství. Nejsou to jen pyramidy a sochy viditelné v poušti na míle daleko,ale také poklady v hrobech faraonů včetně jejich mumifikovaných pozůstatků, psané texty a překrásné předměty ze zlata a drahých kamenů.


FARAONI,VEZÍROVÉ A NOMARCHOVÉ
Faraoni měli obrovskou moc což ukazují pyramidy postavené na jeho počest.Byli považováni za syny boha slunce.Faraoni uzavírali sňatky uvnitř rodiny, tak udrželi čistou krev.Faraon měl vždy poslední slovo,země byla přesto spravována úředníky v čele se dvěma vezíry. Jeden spravoval Horní Egypt a druhý Dolní Egypt. Země byla dále dělena na kraje,ty spravovali nomarchové . Faraon měl na hlavě vždy korunu někdy měl však dvě najednou bílou za Horní Egypt a červenou za Dolní Egypt.Faraonovi rádci byli oslovováni Ctihodnosti. Všichni byli královskými úředníky s velkolepými jmény jako Správce královských oděvů či Nosič královských paruk. Přesto že Egyptu vládo jen velmi málo žen,existovala slavná královna Hatšepsovet. Když měl na trůn nastoupit její šestiletý synovec byla požádána jestli by nevládla za něj než trochu povyroste. I přes to že musela nosit umělou bradku a další podobné Faraonské tradice Hatšepsovet se vládnutí tak líbilo že svého synovce nepustila na tůn dřív než mu bylo 30 let.



PYRAMIDY
Pyramidy byly obrovské hrobky pro faraony a jiné významné lidi.Faraoni byli pohřbíváni se svými nejcennějšími věcmi proto byli v pyramidách nastraženy pasti na zloděje. Obrovské pyramidy dodnes patří mezi divy světa.Největší pyramidy jsou v Gíze- největší je postavená pro Chufea,původně byla 147m vysoká.Je zhotovena ze 2,3 miliónu kamenných kvádrů,z nichž každý váží průměrně 2,5 tuny.
Práce byla obrovská a vyžádala si nasazení asi 100 000 dělníků.Při stavbě velké Cheopsovy pyramidy byly velké kamenné bloky dobývány, dopravovány a usazovány ručně každý den po dobu 20 let.
Pečlivost egyptských geometrů byla velice přesná , strany Velké pyramidy svírají pravé uhly na 0,08 %.



EGYPŤANÉ A SMRT
Egypťané věřili že život je jen zastávkou k posmrtnému životu,ale lidská duše může přežít jen když tělo zůstane neporušené. Z toho důvodu začali těla balzámovat. Obalení mrtvého těla ho pomáhalo udržet v původním tvaru. Když byli odstraněny vnitřnosti bylo tělo 40 dní vysušováno v slané sloučenině nazývané natron. To znamenalo že těla mrtvých omotali obvazy namáčené v oleji,soli a léčivých bylinách ,vytvořili tak mumii. Mumii byli pohřbívány do několika schránek s amulety a Knihami mrtvých,obsahující formulky pro přežití na cestě do záhrobí.I některé chudé rodiny nechávali své nejbližší mumifikovat,ale byla to velice drahá záležitost,proto si opravdu dobré opatření mohli dovolit jen bohatší rodiny.Starověcí Egypťané věřili že nejdůležitější částí těla je srdce.Mysleli si že mozek je zbytečný.Když tedy připravovali mumii mozek odstraňovali- vytahovali ho nosem.Opice,krokodýli,kočky a jiná posvátná zvířata také byla často mumifikována.


MOJE MÍNĚNÍ O PRADÁVNÉM EGYPTĚ
Toto období jsem si vybrala protože mě z dějin zajímá nejvíce. Velice mě fascinuje že tehdejší lidé tak dobře znali lékařské vědy a že dokázali postavit tak dokonalé stavby jako jsou pyramidy. Nejvíce se mi však líbí jak dokázali věřit na posmrtný život a jak na něj dokázali mrtvé připravit.

 

Maturita.cz - referát (verze pro snadný tisk)
http://www.maturita.cz/referaty/referat.asp?id=2723