Italské sopky

Italské sopky

Itálie je jediná země pevninské Evropy, která má hned několik činných sopek. Jsou to Vesuv, Etna a sopky na Liparských ostrovech.

Vesuv
Výška 1281 m. Leží asi 20 km S od Neapole.
První známá erupce spojená se zemětřesením byla v r. 62. Nejznámější výbuch z r. 79 - 1. detailně popsaný, pohřbil Herculaneum (pod 23 m popela, pohřbeno 5000 obyv., obklopen moderním městem Ercolanem), Pompeje (7m, kolem 3360 lidí) a Stabii. Dříve se myslelo, že oběti se pomalu udusily, ale podle nejnovějších poznatků zahynuly okamžitě, když je zasáhla vlna horkého vzduchu. Zjistili to pracovníci neapolské univerzity z kosterních pozůstatků obětí. Podle nich asi 12 hodin od výbuchu zasáhla Herculaneum první vlna žhavých plynů a popílku. Žár asi 500° C sežehl lidem tkáně, ty se vypařily a kosti obalil popílek, takže se uchovaly. Další významné erupce byly v letech 1631 (3000 mrtvých), 1794 (zpustošena osada Torre del Greco) a 1944, která výrazně změnila profil kráteru. Od té doby je sopečná činnost jen nepatrná.

Zkoumán, aby pomohlo do budoucna - kdyby bouřil dnes, postihlo by to 3 mil. lidí. V prvních 15 minutách by byla zničena oblast 7 km kolem Vesuvu, což představuje 1 mil. lidí, kteří tu žijí a pracují.

Dá se k němu dostat buď od jihu z Torre Annuziata, (11 km po silnici a 20 min pěšky ke kráteru) nebo z Ercolana (podobně), odkud od nádraží jezdí buď oficiální autobusy (BBB za 6000) nebo soukromé taxíky (10 000), které lákají turisty. Jsou dražší, ale rychlejší (nemusí se čekat na odjezd autobusu podle jízdního řádu). Silnice vede až na parkoviště kousek pod vrcholem, dál už se musí pěšky. Aby se vám ke kráteru po sopečné drti líp šlapalo, zadarmo tam půjčují bambusové hole. Nahoru to trvá kolem půl hodiny. Pokladnu mají až těsně pod vrcholem (9 000). Kráter je sice obrovský, ale jinak na něm není nic zajímavého, jen na několika málo místech se z fumarol trošku kouří. Dá se z části obejít, po cestě je několik stánků se suvenýry a pokud zrovna neprší, tak pěkný výhled do údolí až k moři.

Etna
Leží na JV Sicílie. Výška 3350 m, kromě hlavního kráteru má ještě asi 200 menších.

Je to nejvyšší evropská činná sopka. Podle pověsti je sídlem jednookých kyklopů.

Největší zaznamenaný výbuch se uvádí v roce 1669, kdy láva zpustošila asi 30 km vzdálené město Catanii a skončila v moři, dále pak 1971, kdy byla zničena lanovka. Pokračovalo několik menších erupcí.

Dalo se na ní dostat např. z Catanie po silnici do městečka Nicolosi a serpentinami k horské chatě. Kabinová lanovka odtud (asi za 15 min.) vyjela do 2504 m. Odtud v zimě sněžnými skútry, v létě speciálními vozidly nebo po svých do výšky 2920 m. A pak do 3323 m pěšky s průvodcem k vrcholovým kráterům. Pořádaly se na ní noční výlety pro pozorování východu slunce.
To vše až do loňského léta, kdy lanovku strhla láva ohrožovala Nicolosi. Stále se slušně ozývá.

(Jiná verze: Etna patří k nejvyšším, nejstarším a také nejatraktivnějším sopkám. Její jméno pochází ze starořeckého „já hořím“. Podle řecké mytologie měl v kráteru svou dílnu bůh Hefaistos a pod ní ukrytý obr Tyfón vyvolával zamětřesení, když se převracel.

Etna má povrch 1250 km2, obvod v základně asi 165 km a svou výškou 3 350 m n. m. dominuje italskému ostrovu Sicílii. Kromě hlavního kráteru má ještě asi 200 dalších.

Za posledních 30 let zde došlo k erupcím v průměru každé tři roky a trvaly od 5 dnů až po více než rok. K nejničivějším erupcím došlo v minulosti v letech 1669, kdy láva zpustošila Katánii, dále v r. 1971 byla výbuchem zničena povrchová lanovka a r. 1983 bylo nutné se pokoušet odvrátit proud žhavého magmatu pomocí řízených explozí. Při poslední erupci v roce 1993 ohrozil proud lávy vesnici Zafferana. K zatím poslední aktivitě sopky došlo na přelomu let 1997 a 1998.

Při návštěvě Sicílie je možné sopku navštívit. Z města Catania, které leží na břehu Jónského moře, dojedeme linkovým autobusem do výšky 1920 m k chatě La Spienza, odtud kabinovou lanovkou do výšky 2 500 m a dále podle sněhových podmínek buď speciálními autokary, sněžnými skútry nebo pěšky až do výšky 3000 m. Další výstup je možný pouze s odborným průvodcem. V klidovém období sopky lze vystoupit až k hlavnímu kráteru. Z chaty Rifugio se také pořádají noční výlety pro pozorování východu slunce.

V současné době je přístup na Etnu pouze na vlastní nebezpečí, protože vulkanologové předpovídají v blízké době mohutnou erupci. Na severovýchodním úbočí ve výšce kolem 3000 m vytéká ze sopky žhavá láva a na povrch pronikají horké plyny. Mezi potoky lávy se procházejí více či méně opatrní turisté a sbírají si za suvenýry ztuhlou lávu.)

Liparské ostrovy
Leží u SV pobřeží Sicílie - Nejjižnější část ostrova Vulcano leží 25 km od S cípu pol. v Milazzu, Stromboli 75 km odtud. Má117 km2 a asi 12000 stálých obyvatel. Průměrná výška 694 m.
Souostroví se říká Liparské podle největšího ostrova nebo Eolské podle řeckého boha větrů Aiola. Ostrovy dříve sloužily jako trestanecké kolonie. Od 70. let jsou jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí jižní Itálie a turismus se tam stal hlavním zdrojem příjmů. (Pitná voda se dováží cisternami ze Sicilie nebo chytá dešťová do sudů a nádrží.)

Dá se tam dostat trajekty a rychlejšími vznášedly buď ze sicilského přístavu Milazzo (na Vulcano to trvá asi 1,5 h) nebo trajekty z Neapole (13 h).

Souostroví se skládá ze 7 hlavních a množství velmi malých ostrůvků. Jsou to Lipari, Vulcano, Stromboli, Panarea, Salina, Alicudi a Filicudi.

Největší Lipari je nejobydlenější (8500) a je administrativním centrem ostrovů. (Hrad, muzeum, hrobky)
Vulcano má uhasínající sopečný kužel (vysoký 391 m). Podle řecké mytologie pod ním sídlil božský kovář Hefaistos. Poslední erupce byla v r. 1890 a od té doby z něj pouze unikají páry. Výstup ke kráteru pokrytému sírou trvá asi 1 h. Dá se dokola obejít a je z něj výhled na ostatní ostrovy a při dobrém počasí až na Etnu. Turistickou atrakcí se stalo zatím zdarma přístupné bahenní jezírko. Obsahuje stojatou kalnou vodu se sirným bahnem. Má desinfekční účinky, a proto je koupel hygienicky nezávadná i při větším počtu lidí. Síra proniká pod kůži a působí léčebně. V noci je pozorovatelné bublání, čímž se voda sterilizuje.

Stromboli nejaktivnější sopka Evropy, 924 m, 3 h výstup do 918 m na plošinu, odkud se dají pozorovat pravidelné sopečné fontány, které tryskají do mnoha desítek metrů zhruba po čtvrthodině. Pořádají se tu noční výstupy (s průvodcem).
Panarea 420 m, fumaroly, půlhodina k vykopávkám.

Salina má 6 vyhaslých kráterů, nejvyšší 962m. Je politicky nezávislá. (Má 3 individuální města Santa Marina di Salina, Malfa, a Leni.)
Alicudi - pláže.

Filicudi - 3 vyhaslé krátery, vykopávky.


Ostrov Plocha (km2) Výška (m) Obyvatel
Stromboli 12,6 924 (nebo 926) 400
Alicudi 5,2 675 100
Filicudi 9,5 774 250
Salina 26,8 962 2300
Lipari 37,6 602 8500
Vulcano 21 500 450
Panarea 3,4 421 300

 

Maturita.cz - referát (verze pro snadný tisk)
http://www.maturita.cz/referaty/referat.asp?id=5318