Hl.strana - Maturitní otázky - Referáty (Moje referáty) - Plesy (Tipy,Firmy) - Vysoké školy - Kurzy - !SHOP!

Obecní dům v Praze

Info - Tisknout - Poslat(@) - Uložit->Moje referáty - Přidat referát

Na místě, kdy nyní stojí Obecní dům města Prahy se kdysi rozkládal Králův dvůr, obydlí českých králů do roku 1483. V roce 1903 se však město rozhodlo pro stavbu Obecního domu, a v roce 1911 byl podle návrhů secesních architektů Balšánka a Polívky dům postaven.

Průčelí je korunováno kopulí a zdobí ho mozaika Hold Praze provedena symbolickými sousošími Ponížení a Vzkříšení národa. Ornamentní výzdobu průčelí provedl Karel Novák od něhož jsou i oba světlonoši na pilířích balkónu. Na rohu budovy stojí socha gotického stavitele Matěje Rejska a dole je pamětní deska na první zasedání Národního výboru ČSR. Na boční straně budovy jsou reliéfní medailóny figur a plastické polofigury dějin, hudby, dramatu či literatury a na fasádě z druhé strany můžeme najít figury Žida, Měšťanky, Měšťana a putti.

Vnitřek budovy obsahuje především vestibul s bronzovými reliéfy Fauny a Flóry. Dále je zde místnost restaurační a na druhé straně kavární. V restaurační části najdeme hlavně Wenigerovy obrazy, Obrovského reliéfy a pohledy na Prahu. V přízemí je i kavárna a v podzemí budovy je umístěn bar s kresbami Mikuláše Alše.
Z prvního patra je asi nejdůležitější rozlehlá Smetanova síň využívána hlavně pro koncertní a společenské účely. Na stropě je zdobena plastikami a na stěnách jsou symboly malby Hudby, Tance, Poezie a Dramatu.
Naproti Smetanově síni je sál Primátorský zdobený Muchovými kresbami. . Na tento sál se napojuje sál Rigrův a Sladkovského.
V současné době se budova stále využívá jako obecní dům a je jedním z nejdůležitějších míst ve městě.

PŘIDEJTE SVŮJ REFERÁT