Hl.strana - Maturitní otázky - Referáty (Moje referáty) - Plesy (Tipy,Firmy) - Vysoké školy - Kurzy - !SHOP!

Island

Info - Tisknout - Poslat(@) - Stáhnout - Uložit->Moje referáty - Přidat referát

Statistické informace:
Rozloha: 102 829 km2
Počet obyvatel: 271 000 (1996)
Hlavní město: Reykjavík
Úřední jazyk: Islandština
Měna: Islandská koruna
Aktuální kurz: 1 Ikr = asi 0,5 Kč
Orientační ceny: sendvič = 250Kč ; jídlo v restauraci od 500 Kč ; hotel od 100 USD
HDP: 23 620 USD na obyvatele
Ekonomika: páteří ekonomiky je rybolov

Poloha Islandu:
Island leží na středoatlanském zlomu , kde se potkávají dvě litosférické desky – americká a euroasijská obě dvě se ročně posunou až o dva centimetry. Island vznik právě proto , že leží na tomto zlomu , kde mnohými puklinami vystupuje na povrch magma. Dnes je na islandu asi 35 aktivních sopek.

Geotermální energie:
Island je po světě znám svými sopkami, teplými prameny a gejzíry. Již méně lidí ví jak Islanďané dokáží využít geotermální energii. Co je to geotermální energie? Je to energie pocházející ze zemského nitra. Tam při častých srážkách proniká voda a ta je zahřívána a pod tlakem stoupá k povrchu v podobě páry.
Islanďané tuto energii využívají opravdu příkladně, hlavně k vytápění a k výrobě elektrické energie. Ve vzdáleností 27km o Reykjavíku dosahuje pára teploty 350°C , ta je ale pro použití k vytápění příliš horká. Protože má velký tlak je nejprve použita k výrobě elektrického proudu. Poté se sní ohřeje studená voda ze studní, ta dosahuje teploty 83 stupňů. Ta poté za šest hodin dorazí do Reykjavíku. Její teplota se však nesníží o více než o dva stupně Celsia.
Na celém Islandu je více než 30 geotermálních stanic. Potrubí s horkou vodou vede snad všude, krom příliš vzdálených farem.
Podle Islanďanů má však tato voda několik vad na kráse nejen , že je cítit sírou, ale každý Islanďan si musí dávat pozor aby se neopařil!
Také díky této energii má Island jedno z nejčistších ovzduší na světě.



Pár slov k obyvatelstvu:
Islanďané patří k nejpřátelštějším obyvatelům naší planety. Vždyť také domy a auta začali zamykat teprve před několika lety , kdy na Island začali přijíždět turisté. Islanďané mají spolu s Japonci nejdelší průměrnou délku života na světě. Muži se dožívají 76let a ženy 81let a loni se v této zemi s 250tis. obyvateli dožilo 25 staříků a stařenek věku sta let, což je světový rekord.
V žádné zemi na světě není tolik žen v nejvyšších státních funkcích, posledních šestnáct let, až do léta 1996, měla republika prezidentku – velice oblíbenou Vigdís Finnbogardóttirovou, i když je nyní prezidentem muž ženy předsedají parlamentu a nevyššímu soudu. Je to dáno tím , že ženy v Islandské společnosti odpradávna zastávaly významnou roli jak v rodině, tak i ve společnosti. Když muži vyjížděli lovit na moře , ženy se staraly o domácnost i hospodářství.
Na Islandu jako i v mnoha jiných severských zemích obyvatelé věří ve skřítky , kteří se také nazývají elfové, nebo trollové , dle tajemných, starých legend tito skřítci žijí v jeskyních a kráterech sopek a ve dne spí a ve dne chodí. Dobrým lidem pomáhají, ale těm zlým dokáží pěkně zatopit. Někteří Islanďané jsou velice pověrčiví. Přestože, oficiálně přijali křesťanství , dávají v soukromí zcela v pohanském duchu skřítkům za okno jídlo aby si je naklonili.
Na Islandu není prohibice jako ve většině severských států , ale ceny alkoholu v restauracích jsou tak vysoké, že jej činí téměř nedostupným. Takže když chce v pátek nebo v sobotu mladý Islanďan nebo Islanďanka na nějakou tu pařbu , tak se doma nejdříve pořádně nalejou a poté vyráží do ulic. V baru si potom dají jen jedno piva nebo panáka a poté se dobře pobaví a ani je to tolik nestojí!
Jsou Islanďané bohatí? To je zajímavá otázka téměř všichni Islanďané mají rodinný domek a to i v hlavním městě proto i to připomíná spíš vesnici než město. Na každého Islanďana připadá jedno auto a vlastní letadlo není ničím výjimečným, ale mají také nejvíce přesčasových hodin na světě. Islanďané téměř polovinu své mzdy odvádějí státu na daních, proto mají také bezplatné zdravotnictví školství. Část peněz jde také do společného fondu a když u nějakého toho města vybuchne sopka tak se opravy pokryjí právě z tohoto fondu.

PŘIDEJTE SVŮJ REFERÁT