Hl.strana - Maturitní otázky - Referáty (Moje referáty) - Plesy (Tipy,Firmy) - Vysoké školy - Kurzy - !SHOP!

Okres Jablonec nad Nisou

Info - Tisknout - Poslat(@) - Uložit->Moje referáty - Přidat referát

Jablonecký region se řadí k menším okresům republiky, a přesto zde nalezne každý to, po čem touží : divokou krásu táhlých jižních svahů Jizerských hor, mohutnou hradbu Černostudničního hřebene, ale i oku lahodící krajinu Maloskalska a Železnobrodska, zubaté cimbuří Suchých skal i vysoké věže pískovcových monolitů, předzvěsti to známého Českého ráje.

Poutník jenž více dbá na kouzlo okamžiku, bude bezpochyby příjemně překvapen nádhernými panoramatickými výhledy z většiny místních kopců. Díky husté síti zdejších rozhleden (v zásadě je vidět z jedné na druhou) si každý zájemce může prohlédnout z ptačí perspektivy bezmála celé území regionu...

Podmanivá je krása zdejší krajiny : řeky regionu tu všechny pramení, a proto svou čistotou většinou neznají problém, ale jsou spíše chloubou svého okolí. Krajina na Jablonecku je nádherná v kteroukoliv roční dobu, a navíc se zde nesčetné přírodní půvaby šťastně snoubí s pozitivními výsledky činnosti mnoha generací našich předků.

O kraji by se dalo napsat ještě mnohé : je to království letních i zimních sportů, země význačných léčivých pramenů, třpytivé sklářské i bižuterní tradice, působiště lidových písmáků i legendárních léčitelů typu magického doktora Kittela, nejlepší ale je na Jablonecko přijet osobně a nechat se oslovit.

Oblast vyspělé průmyslové výroby a oblast rekreace se vylučují jen zdánlivě. Jablonecko je příkladem. Okres s velkou hustotou zalidnění, patří již po dvě staletí k nejprůmyslovějším oblastem Čech. A Jizerské hory, ohraničující Jablonecko na severu, jsou významným střediskem letní a hlavně zimní rekreace.

Vlastní zdroje surovin, levná energie získávaná z horských říček, šikovnost a podnikavost lidí byly základem, na němž byl vybudován zdejší průmysl. Na Tanvaldsku vyrostla řada skláren a textilních továren, Jablonecko se stalo světoznámým výrobou a exportem bižuterie, na Železnobrodsku je textil, sklo i zemědělství.

Jsou zde i velmi dobré podmínky pro rekreaci a sport. Lyžování i sáňkařský sport mají v horách Jablonecka výborné podmínky, ale ani letní sporty nejsou opomíjeny.

V Jablonci je muzeum skla a bižuterie. V Železném brodě je národopisné muzeum



JIZERSKÉ HORY

V severní části jabloneckého okresu, mezi řekami Nisou a Jizerou se rozkládají Jizerské hory. Na severu prudkými srázy klesají směrem ke Frýdlantu, z jihu jsou dobře přístupné od Jablonce, ze Smržovky i z Tanvaldu. Po staletí byly liduprázdné. Původní smíšený prales začal člověk intenzivněji využívat až od konce 16. a 17. Století. Tehdy vznikla v Jizerských horách řada nových vesnic - Bedřichov, Maxov, Josefův Důl, Albrechtice - pojmenovaných podle křestních jmen šlechtických majitelů panství. Zároveň byly v hlubokých lesích zakládány sklárny na Nové Louce, v Krstiánově , na Jizerce. Na bývalé sklárny zůstala už jen vzpomínka, dříví však bylo v horách těženo dále.Časem byla druhová skladba lesa úplně změněna a dnešní smrkový porost jen s těží odolává exhalacím. Přesto zůstávají dále plícemi krajiny i zásobárnou vody pro široké okolí. K přehradě na Souši s úpravnou pitné vody přibyla velká vodní nádrž na Kamenici, která zásobuje pitnou vodou Jablonecko i Liberecko.

Jizerské hory jsou ale v první řadě oblastí rekreace. Díky velice dobrým sněhovým podmínkám a vhodným lyžařským terénům jsou Jizerské hory ideální pro zimní rekreaci. Udržované běžecké stopy od Bedřichova až na Jizerku, řada lyžařských vleků v Bedřichově, na Severáku, na Špičáku i na dalších místech slouží tisícům návštěvníků. Jizerské hory jsou ale vhodné i pro letní rekreaci. Pěším turistům slouží dobře označené turistické cesty i rozhledny na Slovance, Bramberku, Špičáku i Hvězdě v kořenově.

Přírodní bohatství a krajinné krásy Jizerských hor, jejich význam kulturní, hospodářský i zdravotně rekreační byly podnětem k vyhlášení Jizerských hor chráněnou krajinnou oblastí v roce 1967. Celá CHKO Jizerské hory je rozdělena na zónu pobytové rekreace a zónu klidu, uvnitř CHKO je 22 přírodních rezervací a 3 další chráněná území.


MALOSKALSKO

Na Maloskalsko zasahuje Český ráj, kraj přírodních krás i historických památek Jablonecka. Z hlediska geologického je Český ráj vytvořen usazeninami druhohorního moře. Za milióny let rozrušila příroda pískovce a vytvořila tak jedinečné labyrinty, chodby, rokle a sluje. Ty se vytvářejí mezi Turnovem a Železným brodem skupiny skalních měst : na levém břehu Jizery Betlémské a Klokočské skály, skupinu Kalicha se skalním bludištěm Chléviště a vrchem Sokol a překrásné rozeklané Suché skály. Na druhém břehu řeky pak najdeme vranovský skalní hřeben i malé, ale neméně krásné skalní město Drábovnu.

Český ráj byl osídlen už od pradávna, a není divu, že si zde stavěli svá sídla i středověcí feudálové. Dosvědčují to zbytky hradů Zbiroh, Rotštejn, Frýdštejn, Vranov i zámeček na Malé Skále, který byl střediskem rozsáhlého panství, sahajícího na severu až do Jizerských hor. Spíše však než svým zámkem se stala Malá Skála známou Pantheonem, dnes už jen torzem velkoryse koncipovaného přírodního parku z počátku minulého století s památníky a pomníky významných osob i bájných hrdinů.

PŘIDEJTE SVŮJ REFERÁT