Škola bez kázně, jako mlýn bez vody.
"Škola bez kázně, jako mlýn bez vody".
Úvaha
Titulní motto, stejně jako spousta jiných, znějí zprvu velice cize. Když si je člověk přečte vícekrát, začíná se mu v hlavě utvářet myšlenka. Prvním otazníkem je vlastně význam slova "kázeň". Již od počátku společenstva lidí se né bez významu vytvářela určitá pravidla, chcete-li "kázeň", která byla nutná akceptovat. Stejně tak i škola je určitým druhem společenstva, kde svá pravidla mají svou platnost a jsou za určitých podmínek nutností. Ke kolektivnímu či individuálnímu cíli, ke kterému škola napomáhá a je nenahraditelným článkem k našemu dalšímu růstu, však musí dojít každý sám a to především svou "kázní" neboli sebekázní. Tu si však stanoví každý sám dle svých vlstních hodnot a cílů.
Tak jako mlýn, tak i člověk se občas zasekne a záleží na určitém druhu pomoci zda bude fungovat dál - špatně, dobře, lépe. Určitá míra nekázně, pokud nepřekročí rámec slušného chování, nemůže v žádném případě ublížit. Troufla bych si tvrdit, že naopak může navodit uvolněnou náladu a všechny nějakým způsobem obohatit či postrčit dál.
Když se vrátím k uvedenému přísloví, dalo by se říci, že bez vody mlýn není funkční a tak se mouka umlít nedá, no a bez ní není ani konečný výsledek - chléb. Stejně tak škola bez kázně by ztratila smysl, nebyla by školou, ale pralesem - nebo čím?
PŘIDEJTE SVŮJ REFERÁT