Jazyk a racionální studium textů
1. Způsob výběru odborné literatury – musíme získat základní, rychlou představu o daném textu. Tu získáme z
· Anotace = zhuštěná informace o tématice díla. Nachází se např. na katalogizačním lístku v knihovně (klávesa F5)
· Obsahu = přehled kapitol s uvedením čísla stránky
· Předmluvy nebo doslovu = ujasníme si záměr autora a způsob řešení problematiky
· Resumé = souhrn, stručná informace ok obsahu textu, často bývá cizojazyčně
· Rejstříku = abecední seznam termínů nebo autorů vyskytujících se v textu
· Ze seznamu děl, z kterých autor čerpal
2. Metoda trojího čtení – První čtení je zběžné, získáme celkovou informaci o textu a jeho důležitých místech. Druhé čtení je důkladné, studujeme podstatné části, soustředíme se na klíčová místa, děláme si poznámky na okraj textu, barevně si vyznačujeme důležité pasáže. Pokud kniha není naše, pořizujeme si výpisky, celkovou osnovu, zachycujeme jednotlivé teze autora. Třetí čtení je výběrové. Čteme pouze to, co nás zajímá, zvláště podtržené a zvýrazněné pasáže, poznámky na okraji atd.
3. Druhy záznamů z textu
· Výpisek – doslovné vypsání důležité části textu. Citát je doslovný výpisek z díla některého autora použitý v textu jiného autora. Označuje se uvozovkami. Teze je pouze stručně vyjádřená základní myšlenka.
· Osnova – zachycuje přehledně stavbu celého textu. Píšeme jí heslovitě, má tři části , které označujeme římskými číslicemi I.úvod II.vlastní text III.závěr
· Výtah – stejně jako osnova zachycuje výstavbu celého textu, ale vyjadřování není heslovité, převládá vyjadřování v krátkých větách s konkrétními údaji. Výtah musí být přehledný, proto používáme různé odrážky, závorky atd. Můžeme vkládat odkazy na jinou literaturu.Píšeme na volné listy A4.
4. Bibliografické údaje – liší se u knih a časopisů. Knihy: Joyce, James: Odysseus, Odeon, Praha 1976, s.18. Časopisy : Adamovič, Ivan: Televizní seriály, Živel, 1999, č.14, s.68 – 76.
PŘIDEJTE SVŮJ REFERÁT